Pro Prostějov, o.s.Doporučujeme:

Habro

Účetnictví Jiří Skřivánek

Národní databáze občanských podnětů

Zpravodajství Iprostějov.cz

Botanico café

Loana Prostějov

Připraveno pomocí:

PSPad
    Střípky z regionu    Aktuálně    Zprávy  (původní)    Archiv    kanál RSS    Nové okno   

Archiv prosinec 2009

   Zpět na aktuální vydání
   Zpět na rozcestník archivu

PF 2010
31.12.2009 (reportáže)

Rok 2009 uběhl jako voda. Nebyl to rok nějak zvláštní, smůla i štěstí nás pronásledovaly na každém kroku, přes hospodářskou krizi jsme si žili celkem dobře, politici nás obtěžovali v míře únosné a prasečí chřipka se nakonec, jak je u podobných nemocí obvyklé, změnila v mediální bublinu. Rekapitulaci tohoto roku si ale nechám někdy na příště, nyní se pokusím zakončit naše putování letopočtem 2009 krátkou obrazovou reportáží ze silvestrovské procházky Prostějovem.

Ježíšek nadělil v nemocnicích skupiny Agel celkem 15 miminek
28.12.2009 (články)

V porodnicích holding AGEL měli letos Štědrého Ježíška. Maminkám se zde narodilo celkem 15 miminek. Z toho bylo sedm chlapečků a osm holčiček. Pro své rodiče jsou narozená miminka tím nejkrásnějším dárkem k Vánocům.

Novoroční ohňostroj
21.12.2009 (články)

Novoroční ohňostroj vypukne na nám. T. G. Masaryka v Prostějově přesně o půlnoci a potrvá 15 minut.

Hospitalizované děti v Nemocnici Prostějov měly vzácnou návštěvu
21.12.2009 (články)

Také letos se v předvánočním čase děti hospitalizované na dětském oddělení Nemocnice Prostějov, která je členem skupiny AGEL, dočkaly milé návštěvy. Stalo se již tradicí, že hráči basketbalového klubu BK Prostějov navštěvují děti, které touto dobou nemohou být doma, a zpříjemňují jim pobyt v nemocnici svou přítomností i hračkami.

Rock, stromeček a Pointíci v Divadle Point
21.12.2009 (kultura)

Brány divadla se minulý týden otevřely všem, kdo hledali útočiště před předvánočním shonem, sháněním dárků a svátečními přípravami. Divadlo přivítalo publikum vůní svařeného vína, vanilkového čaje a malým improvizovaným pohoštěním.

V prosinci modrý Měsíc
21.12.2009 (články)

To, že se nám pozemšťanům Měsíc jeví pokaždé v jiném pravidelně se střídajícím tvaru neboli fázi, je způsobené obíháním Měsíce okolo naší Země. Měsíc totiž nesvítí vlastním světlem, vnímáme ho díky od něho odraženým slunečním paprskům.

Lékaři varují před nestřídmostí v jídle a pití v období Vánoc
21.12.2009 (články)

Předsevzetí o sváteční střídmosti většinou mizí spolu s první mísou cukroví, pátým kouskem smaženého kapra nebo třetí skleničkou něčeho ostřejšího. A to i u těch, kteří jsou přes rok zvyklí stravovat se zdravě nebo pít alkohol výjimečně.

Taneční škola Pirouette se ve světě neztratila
20.12.2009 (kultura)

A to do slova. I přes komplikace s dopravou, kdy České dráhy prodaly jízdenky na vlak až do koncového města Mikolajki, kam již několik měsíců žádný vlak nepřijel, se tanečníci i s doprovodem rodičů a lektorek šťastně dopravili do místa konání Mistrovství světa Jazz dance a Světového poháru Modern dance. Celá výprava cestovala den předem a tak ani 4 hodinový skluz neohrozil reprezentaci na soutěži.

Střípky z knihovny - 20. prosinec 2009
20.12.2009 (články)

Stolní hry a slámový den na dětském oddělení, čtení paní Zikmundové.

Změna otevírací doby v knihovně
20.12.2009 (články)

Rozhodli jsme se vyjít vstříc našim čtenářům a prodloužit a sjednotit otevírací dobu naší knihovny. Nyní už se nikdo nebude muset vracet s nepořízenou domů. Každý den od pondělí do pátku (kromě úterý) bude dospělé oddělení otevřeno od 8 do 18 hodin a v sobotu do 11.30.

Prostějov uvidí a uslyší operní a divadelní legendu Soňu Červenou
18.12.2009 (kultura)

Zcela ojedinělé setkání s legendou českého divadla, světoznámou herečkou a pěvkyní Soňou Červenou umožní v lednu svým příznivcům Městské divadlo v Prostějově. V neděli 24.ledna v 19 hodin je na programu koncertního abonentního cyklu hudební drama inspirované řeckou mytologií Labyrint vášně s podtitulem To je ta noc.

Při The Beatles & Queen přeskakují jiskry mezi jevištěm a hledištěm
18.12.2009 (kultura)

Zřejmě svůj divácky nejúspěšnější současný titul představí v Prostějově v pondělí 25. ledna Moravské divadlo Olomouc. Jeho baletní soubor uvede inscenaci věnovanou legendárním britským skupinám The Beatles a Queen.

Věrní abonenti si v divadle začnou románek
18.12.2009 (kultura)

Komedii o divácích pro diváky od jednoho z nejoblíbenějších současných českých dramatiků Antonína Procházky zhlédnou ve středu 27. ledna v 19 hodin předplatitelé skupiny B. Věrní abonenti pojednávají o tom, co se stane, když si manželé sednou v hledišti každý jinam a on dostane mladou půvabnou sousedku.

Kde jednotlivec nestačí...
13.12.2009 (články)

... musí nastoupit spolupráce s někým dalším.

Zase si to sedne
10.12.2009 (články)

Na přelomu měsíců listopadu a prosince jsme tu na Střípcích zažili poměrně bohatou diskusi ohledně nově rekonstruovaných zastávek u nemocnice a na hlavním nádraží. Nejvíce mi v paměti kupodivu utkvělo vyjádření čtenáře v této větě: "Jinak zase si to sedne, vždy může být hůře." Ano, to je samozřejmě pravda. Přesto se pokusím pár připomínek vypíchnout a navrhnou řešení.

Změny jízdních řádů autobusových linek
7.12.2009 (články)

Od neděle 13.12.2009 vstupují v platnost nové jízdní řády autobusových linek. Na spojích MHD Prostějov budou na základě požadavků cestujících navýšeny počty spojů a provedeny drobné časové úpravy.

Střípky z knihovny - 7. prosinec 2009
7.12.2009 (články)

I v adventním čase se v prostějovské knihovně děje mnoho zajímavého. Dnes se podíváme na adventní věnce, Mikulášské radovánky, vánoční punč a další milionářskou soutěž.

V nemocnicích Středomoravské nemocniční rozveselil nemocné děti Mikuláš se svou družinou
7.12.2009 (články)

Malí pacienti hospitalizovaní na dětském oddělení v Nemocnici Prostějov a Přerov měli v pátek dopoledne vzácnou návštěvu. Rozveselit je přišel sám Mikuláš se svou družinou, za kterého se přestrojili studenti Střední zdravotnické školy.

Náhradní termíny svozu odpadu
6.12.2009 (články)

Prostřednictvím tiskové mluvčí Městského úřadu v Prostějově jsem obdržel nepodepsané informace pocházející patrně ze společnosti A.S.A. TS s náhradními termíny svozu odpadu o vánočních svátcích a na přelomu roku.

Vyhlášení kulturních grantů pro rok 2010
6.12.2009 (oficiální sdělení)

Město Prostějov vyhlašuje granty na kulturní projekty města Prostějova pro rok 2010 s následujícím tematickým určením.

Ceny Města Prostějova za rok 2009 – nominujte osobnosti
6.12.2009 (oficiální sdělení)

Město Prostějov bude v příštím roce znovu udělovat významným osobnostem Ceny města. Do 28. února 2010 mohou občané, organizace nebo občanská sdružení nominovat jakoukoli významnou osobnost, jejíž práce znamená přínos pro město Prostějov.

Nevíte co pod stromeček? Tisíce svazků knih
6.12.2009 (články)

Nemusíte knížky kupovat, stačí koupit Vašim blízkým průkaz do Městské knihovny Prostějov a máte po starostech. Knihovna nabízí široký výběr literatury, a to od naučné či odborné literatury, přes poezii a prózu současných i starších autorů až po komiks nebo dramata. A co nenajdete u nás, můžeme pro Vás objednat z jiných knihoven.

Dům v Kostelecké ulici otevřen
6.12.2009 (oficiální sdělení)

Ve středu 2. prosince byl slavnostně otevřen dům v Prostějově, Kostelecká 17. Někdejší „dům hrůzy“, nazýván takto nelichotivě kvůli problematickým nájemníkům, se představil zcela nově. Najdou zde bydlení totiž mimo jiné sociální skupiny také senioři, a to v bytech s pečovatelskou službou.

Taneční škola Pirouette jede na mistrovství světa
5.12.2009 (kultura)

Taneční škola Pirouette byla na základě umístění na Mistrovství republiky v Berouně, které se konalo letos v březnu, nominována na Mistrovství světa a světový šampionát IDO v Polsku.

Při tisícím porodu letošního roku přišel v prostějovské nemocnici na svět malý Tadeáš
5.12.2009 (články)

Zdravotníci Nemocnice Prostějov, která je členem skupiny AGEL, provedli letos již tisící porod. Při něm přišel ve středu 25. listopadu po poledni na svět malý Tadeáš, který vážil 2800 gramů a měřil 47 centimetrů. Jubilejního novorozence navštívili zástupci vedení nemocnice a společnosti Martek Medical, kteří mamince i miminku předali drobné dárky.

Saturnin a Kuba Kubikula se setkali v knihovně
5.12.2009 (kultura)

Tak nějak by se dal uvést pořad dalšího hosta v cyklu Osobnosti čtou své oblíbené knihy, který proběhl ve středu 25.11.2009 v prostějovské knihovně. Se svým oblíbeným čtením a vzpomínkami na Hanácké divadlo se nám přišel představit Miloš Forst, jeden z jeho zakladatelů, někdejší divadelník, herec a hudebník, mladší generaci známý spíše jako pedagog a porotce recitačních soutěží.

Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice Prostějov má nový přístroj k vyšetření bílých krvinek
5.12.2009 (články)

Nový průtokový cytometr FC500 (Beckmann Coulter) k vyšetření fenotypických znaků na bílých krvinkách, které jsou typické pro různé typy chorob, nedávno uvedlo do provozu Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice Prostějov. Přístroj za více než 1,5 milionu korun bude sloužit například osobám s hematologickými onemocněními nebo chronicky léčeným osobám s poruchou imunity či jedincům v intenzivní péči.

Vánoční hrníčky
5.12.2009 (články)

Město Prostějov pořídilo pro letošní adventní čas „vánoční hrníčky“ Prostějovská zima. Výtěžek z prodeje plus dalších šest tisíc korun, které věnuje město, půjde ve prospěch Domova důchodců Nerudova ulice a Centra sociálních služeb (v areálu „staré nemocnice“).

Městská policie rozdává seniorům nákupní tašky s reflexními prvky
5.12.2009 (články)

V prosinci probíhá preventivní akce věnovaná zejména seniorům s názvem „Kde mám peněženku?“. Na vybraných místech strážníci upozorňují občany, aby si dávali dobrý pozor na své věci. V tomto předvánočním shonu se totiž často stávají terčem zlodějíčků, kteří vyčkávají a využívají jejich neopatrnosti např. při skládání nákupu do tašky, zavazadlového prostoru vozidla a podobně. Smyslem této akce je co nejvíce ochránit nakupující před pachateli trestné činnosti.

Nebojme se ozvat
4.12.2009 (zprávy)

V posledních dnech jsme mohli zaznamenat zvýšení počtu diskusních příspěvků na webu Projektů pro Prostějov. Jednalo se hlavně o diskusi u reportáží z nových terminálů veřejné hromadné dopravy u nemocnice a na nádraží. Ta byla tak bohatá, že se jí budu věnovat v samostatném článku.

Taneční škola Pirouette vystoupila ve Střeni
2.12.2009 (kultura)

Jelikož jsem v redakčních materiálech našel ještě jednu tiskovou zprávu ze Střeně, pokusím se její obsah zprostředkovat. Je totiž důkazem, že se sportovní událost dá vhodně spojit s kulturním zážitkem.

Živnostenský úřad upozorňuje – odstávka IS RŽP
2.12.2009 (oficiální sdělení)

Na základě informace Ministerstva průmyslu a obchodu, odboru živností bude v pátek - dne 11.12.2009 odstávka IS RŽP (informačního systému registru živnostenského podnikání), která se uskuteční z důvodu migrace provozu IS RŽP na nový hardware.

Střeň je o duchu, ne o penězích
2.12.2009 (sport)

Pokusíme se ještě prostřednictvím materiálů obdržených od pana Frantíka vrátit o pár týdnů zpátky do vesnice Střeň, kde proběhl zajímavý cyklokrosový závod. I pořádání sportovních akcí může totiž podpořit budování občanské společnosti.

   Zpět na rozcestník archivu

Projekty pro Prostějov - portál občanů Prostějovska
Projekt: Střípky z regionu - Nezávislý regionální internetový magazín
(c) 2007 - 2012 Projekty pro Prostějov
Odpovědný redaktor projektu: Pavel D. F. Hrubý