Pro Prostějov, o.s.Doporučujeme:

Habro

Účetnictví Jiří Skřivánek

Národní databáze občanských podnětů

Zpravodajství Iprostějov.cz

Botanico café

Loana Prostějov

Připraveno pomocí:

PSPad
    Střípky z regionu    Aktuálně    Zprávy  (původní)    Archiv    kanál RSS    Nové okno   

Archiv duben 2009

   Zpět na aktuální vydání
   Zpět na rozcestník archivu

Střípky z Prostějovska - 30.4.2009
30.4.2009 (zprávy)

Přelom dubna a května je od nepaměti oslavován. Někdejší svátek jara Beltine ale postupem času měnil svůj význam, takže nám dnes nemusí být jasné, co máme vlastně slavit.

Ministerská medaile putuje na Hanou
29.4.2009 (články)

Nejvyšší možné ocenění v oblasti školství – stříbrnou medaili prvního stupně – předal minulý týden odstupující ministr školství Ondřej Liška ředitelce školy Jistota pro děti s kombinovanými vadami Marii Turkové. Medaile uděluje ministerstvo od roku 1997. Ondřej Liška letos rozdal 83 ocenění. Za přínos v regionálním školství 49, zbytek za vysokoškolské vzdělávání. Stříbrnou medaili prvního stupně si odneslo 58 oceněných, ostatní získali bronzovou.

„Zuška“ sbírala ceny na PODĚSu
29.4.2009 (kultura)

Na mnoha různých frontách bojují letos žáci literárně dramatického oboru prostějovské ZUŠ Vl. Ambrose. Svěřenci Hany Kotyzové a Jany Turčanové se jako recitátoři a členové originálně pojmenovávaných divadelních souborů účastní řady soutěžních přehlídek a často z nich odcházejí s vítěznými trofejemi či alespoň čestnými uznáními.

Hráči o Společenský dům vyložili karty
29.4.2009 (články)

Jména zájemců o Společenský dům už nejsou tajemstvím. Obálky se zpracovanými návrhy po jednání zasedání městského zastupitelstva minulý týden otevřela komise složená ze zástupců klubů pěti politických stran. Zasedli v ní Danuše Pelikánová za Stranu zelených, Alena Rašková za ČSSD, Vlastimil Uchytil za ODS, Josef Augustin za KSČM a Tomáš Chalánek za KDU-ČSL.

Japonka v Prostějově zahájila turné
29.4.2009 (kultura)

Koncert japonské sopranistky Michiyo Keiko přilákal do Husova sboru Církve československé husitské milovníky vážné hudby. Právě v Prostějově zpěvačka zahájila své letošní turné „Most mezi kulturami“ po České republice, které bude zahrnovat téměř tři desítky koncertů. Na klavír ji doprovází sólista České filharmonie profesor Jaroslav Šaroun, s nímž Keiko spolupracuje úctyhodných patnáct let.

Literární soutěž pro seniory
28.4.2009 (články)

U příležitosti Mezinárodního roku astronomie 2009 vyhlásilo ostravské planetárium literární soutěž (nejen) pro seniory VESMÍR MÉHO MLÁDÍ. Soutěž nemá žádná omezení. Paleta námětů je široká, není nutné se omezovat jen na astronomické příběhy. Vesmír není jenom noční nebe a kosmická tělesa. Do vesmíru patří také člověk a SLASTI I STRASTI jeho života.

Střípky z Prostějovska - 27.4.2009
27.4.2009 (zprávy)

Dnes bez úvodníku.

Střípky z Prostějovska - 24.4.2009
24.4.2009 (zprávy)

Dnes bez úvodníku.

Střípky z Prostějovska - 22.4.2009
22.4.2009 (zprávy)

Dnes bez úvodníku.

Kanalizaci na zámku jsem ještě nestříhal, tvrdí náměstek hejtmana
21.4.2009 (články)

Slavnostního zahájení stavby “Odkanalizování a ČOV obcí Dobrochov, Vranovice – Kelčice, Vřesovice, Výšovice“ se v pátek ve výšovickém zámku zúčastnila celá řada hostů. Slavnostního přestřihnutí pásky, kterou organizátoři natáhli v jednom ze sálů, se ujali zástupci organizací, firem a úřadů, které k realizaci stavby v hodnotě 170 milionů nějakým dílem přispěly.

Osm a půl aneb Mínus dvacet
21.4.2009 (kultura)

Dvě číslice v titulku nejsou náhodné. Obě se mohly stát názvem výstavy, kterou ve středu 22. dubna v 17 hodin v Galerii Metro otevírá prostějovský fotograf Jiří Andrýsek. „Mínus dvacet připomíná čas, který uplynul od listopadu 1989. Osm a půl je zase počet hodin, které tehdy lidé denně trávili tvrdou prací ve strojírenském podniku,“ vysvětlil Andrýsek symboliku těchto čísel.

Kraj řeší krizi, nabídne lidem i firmám finanční dotace
21.4.2009 (články)

Celkem 50 milionů korun hodlá investovat Olomoucký kraj do konkrétních opatření, jak čelit dopadům ekonomické krize v regionu. Peníze mají pomoci firmám i domácnostem.

Ad: Kostelecká kasa peníze nepotřebuje, pozemky prodává město za hubičku
21.4.2009 (články)

V  minulém čísle Týdeníku Prostějovska jsme přinesli informace o prodeji pozemků v centru města. Bezmála tři a půl tisíce metrů půdy, na kterých chtějí postavit dvě hřiště, získali zdejší házenkáři za pouhých 53 tisíc korun. Podle realitních makléřů má přitom metr pozemku v atraktivní lokalitě hodnotu několika set korun.

Půjdou dolů další stromy?
21.4.2009 (články)

Zděšení mezi lidmi vyvolalo pokácení mladého stromu na rohu drozdovického rybníka. Mají plánované cyklostezce padnout za oběť i ostatní lípy staré pouhých třicet let?

BESIP zkoušel řidiče z první pomoci
21.4.2009 (články)

„Vaše doklady a doklady od vozidla, a lékárničku prosím,“ zastavuje usměvavá policistka mladou řidičku. Té se vzápětí dostává poučení, že i právě zakoupená autolékárnička nemusí být vybavena podle předpisů. O chvíli později už žena pokleká u pobledlé dívčiny, které z ruky kouká úlomek kosti.

Střípky z Prostějovska - 21.4.2009
21.4.2009 (zprávy)

Konec minulého týdne jsem strávil na dovolené v Praze. Prošel jsem se hlavním městem a hledal inspiraci pro další život. Pár postřehů přikládám.

Střípky z Prostějovska - 14.4.2009
14.4.2009 (zprávy)

Jak jsem se zde již dříve zmínil, potřebuji pár dní dovolenou, abych si promyslel svoje další životní i profesní aktivity. Zatím jsem to odkládal, ale únava sílí, takže od zítřejšího dne moje dovolená začíná. Nejméně do začátku příštího týdne tedy nebudou vycházet Střípky a zřejmě ani aktuální informace.

Střípky z Prostějovska - 10.4.2009
10.4.2009 (zprávy)

Možná jste si všimli, že ne všechno nám zde na našem webu funguje, tak jak bychom si představovali. Mohli bychom to lakonicky přejít poznámkou, že nikdo není dokonalý, přesto bych se o pár věcech rád zmínil. Pokud to někoho obtěžuje, může úvodník přeskočit.

Střípky z Prostějovska - 8.4.2009
8.4.2009 (zprávy)

Dnes bez úvodníku

Výměny výtahů: Prostějov je na tom dobře
7.4.2009 (články)

Zastaralé výtahy působí velké problémy bytovým družstvům. Neodpovídají současným normám a mohou být i nebezpečné. Často mají jen kabinové dveře, kde se může zaklínit noha i dospělému. Nevyhovující je také opláštění šachty. Většina výtahů má pouze mříže, do kterých děti strkají prsty a vhazují různé předměty.

Husserlovo náměstí: památkáři s razantními změnami nesouhlasí
7.4.2009 (články)

Dlouho diskutované téma rekonstrukce náměstí E. Husserla nabírá na obrátkách. Rada města rozhodla minulý týden o tom, aby odbor investic a rozvoje pokračoval v rozpracované studii nového vzhledu náměstí.

Očkování chlapců proti papilomavirům se rozbíhá
7.4.2009 (články)

Očkování dívek vakcínami Silgard a Cervarix proti papilomavirům způsobujícím mimo jiné nebezpečnou rakovinu děložního čípku je již dostatečně známo. Někteří lékaři však začínají s tímto očkováním i u chlapců s tím, že pro ně má také svůj přínos. Názory odborníků ale zřejmě nejsou jednotné.

Světová rarita: koňská dvojčata na pokračování
7.4.2009 (články)

Občas příroda lidi překvapí něčím nečekaným. Chovateli koní z Lešan Miroslavu Vychodilovi se stalo něco, nad čím zůstává rozum stát a čemu nemohli uvěřit ani veterináři. Klisna, které se prvního března narodil hřebeček, má každým dnem porodit další hříbě.

Narození Komenského si žáci připomněli hrou
7.4.2009 (články)

Naučili se násobit devíti středověkým způsobem pomocí prstů, pokoušeli se psát ozdobným krasopisem, zjistili, jak se dříve obalovaly knihy a také si vyzkoušeli roli učitelů. Kdo? Žáci třetí třídy Základní školy a Gymnázia v Konici, kteří se po celý týden od 20. do 27. března seznamovali se životem a dílem Jana Amose Komenského a s historií školství u nás.

Kodet se do Prostějova vrátil s grafikou
7.4.2009 (kultura)

Minulý čtvrtek o půl páté odpoledne malíř Kristian Kodet nervózně usrkával pravou moravskou slivovici. O půl hodiny později už zářil spokojeností. Prostějované ho nezklamali a Galerie Bašta při vernisáži výstavy jeho grafik praskala ve švech. Návštěvníci zaplnili i schodiště, jak už to tady na vernisážích známých „jmen“ bývá…

Apollo opět praskalo ve švech
7.4.2009 (kultura)

Tentokrát to byla akce s tajemným názvem 3F joke night, která beznadějně vyprodala prostějovský rockový klub Apollo 13.

Střípky z Prostějovska - 6.4.2009
6.4.2009 (zprávy)

Dnes bez úvodníku

Bonsaje Vrbátky 4.4.2009
5.4.2009 (články)

Toto prastaré umění bonsají vzniklo v Číně, kde slovo „pchen-ťing“ znamenalo lesík, popř. rostliny v misce, později vznikl v Číně název „pchun-sai“ pro stromek v misce. Japonci přejímali řadu věcí od Číňanů a převzali i umění a čínské znaky pro „pchun-sai“. Pro ně těžko vyslovitelné slovo však přejmenovali na „bon-sai“.

Střípky z Prostějovska - 3.4.2009
3.4.2009 (zprávy)

Dnes mi jedna občanka Určic povídala, jak "ohleduplní" jsou kuřáci v její obci. To ji přivedlo k myšlence, že na dědině asi zákony neplatí.

Střípky z Prostějovska - 1.4.2009
1.4.2009 (zprávy)

Zatímco poslanci sociální demokracie předkládají návrh zákona o takzvaném šrotovném, jízdné v hromadné dopravě se potichu zdražuje. Klasický latiník by asi řekl, že je to pro naši sobeckou dobu signifikantní.

   Zpět na rozcestník archivu

Projekty pro Prostějov - portál občanů Prostějovska
Projekt: Střípky z regionu - Nezávislý regionální internetový magazín
(c) 2007 - 2012 Projekty pro Prostějov
Odpovědný redaktor projektu: Pavel D. F. Hrubý