Pro Prostějov, o.s.Doporučujeme:

Habro

Účetnictví Jiří Skřivánek

Národní databáze občanských podnětů

Zpravodajství Iprostějov.cz

Botanico café

Loana Prostějov

Připraveno pomocí:

PSPad
    Střípky z regionu    Aktuálně    Zprávy  (původní)    Archiv    kanál RSS    Nové okno   

Archiv březen 2009

   Zpět na aktuální vydání
   Zpět na rozcestník archivu

Ansámbl Oz zvítězil s debutem
31.3.2009 (kultura)

Krajské kolo Wolkrova Prostějova vyslalo do finále olomoucký soubor.

Nové výstavy? Vyberte si
31.3.2009 (kultura)

Pokud se týká kultury, na začátek každého měsíce se v Prostějově vždy těší především příznivci výtvarného umění. Výjimkou nebude ani duben – v jeho prvním týdnu se ve městě otevírají nejméně čtyři výstavy.

Plumlovský kopec připomíná tankodrom
31.3.2009 (články)

Některé plumlovské silnice jsou už léta v katastrofálním stavu. Představitelé města chtějí letos realizovat v maximální možné míře jejich opravy, pokud se jim podaří získat dotace. To je dobrá zpráva pro všechny zoufalé občany Plumlova, kteří každý den ničí své dopravní prostředky na hrbolatých cestách.

Prostějovští rotariáni slouží lidem
31.3.2009 (články)

První Rotary klub (RC) byl v našem městě založen v roce 1935. V období protektorátu byl rozpuštěn a znovu založen v roce 1945. Po zákazu činnosti v letech totality byla činnost RC v Prostějově obnovena na podzim roku 1995. Od té doby patří do distriktu 2240, což je pomyslný „správní obvod“ společný pro Českou a Slovenskou republiku.

Nelítostný vrah se skrývá za plyšákovským kukučem
31.3.2009 (články)

Myslivci bijí na poplach! V našich luzích a hájích řádí nemilosrdný predátor! Zajíc, bažant, koroptev, srnče. Nic z těchto tvorů si není jisté před psíkem mývalovitým. Roztomilá šelmička u nás už několik let nelítostně decimuje stavy drobné zvěře. Ještě před několika lety jsme jej přitom znali jen ze zoo nebo z knih.

Pivaři rozhodli: peníze dostanou děti z domova
31.3.2009 (články)

Desetník z každé prodané láhve Prostějovské jedenáctky patří dětskému domovu, který sídlí v areálu staré nemocnice. Rozhodli tak zákazníci prostějovské značkové prodejny rodinného pivovaru Bernard. Jeho zástupce tak minulý týden předal dětem první dárek v podobě certifikátu na 23 672 koruny.

Na kráse vesnice pracují nezaměstnaní
31.3.2009 (články)

Desítku lidí zaměstnává obec Mořice v rámci veřejně prospěšných prací již několik let. Díky mužům a ženám, kteří brázdí obec pět dnů v týdnu, mizí nepořádek a veřejná prostranství mění svou tvář k nepoznání. I jejich zásluhou Mořice zvítězily v celostátním kole Zelené stuhy a chystají se na reprezentaci republiky v rámci evropské soutěže Rozkvetlé okno.

Moje divadlo hraje pro všechny
31.3.2009 (kultura)

Kulturní akcí s nevšedním zážitkem, na kterou není právě lehké se dostat, je Společenský večer Mého divadla. Letos se konal už dvanáctý ročník plný skečů a scének aktérů Mého divadla a lístky byly jako obvykle vyprodané dlouho předem.

Střípky z Prostějovska - 30.3.2009
26.3.2009 (zprávy)

A.S.A. Technické služby na nás v Prostějově opět zkoušejí jakousi novou vychytávku. Těsně před jeho začátkem ruší a přesunují blokové čištění. Podle mého názoru je to jednání nezodpovědné, výmluva na špatné počasí neobstojí, nejsme z cukru, ze soli.

Střípky z Prostějovska - 26.3.2009
26.3.2009 (zprávy)

Včera jsem s panem Navrátilem zavzpomínal na hysterickou reakci lidí v Evropě na nebezpečí ptačí chřipky před několika lety. Každá zdechlá kačena u rybníka byla málem důvodem k vyhlášení výjimečného stavu. Kde jsou dnes tyto starosti...

Střípky z Prostějovska - 25.3.2009
25.3.2009 (zprávy)

Dnes bez úvodníku

Vítězné trofeje poputují na mezinárodní výstavu
24.3.2009 (články)

Přes dvě stovky trofejí spárkaté, jelení a černé zvěře zaplnily o víkendu kulturní dům v Žárovicích. Tradiční chovatelská přehlídka přilákala i letos stovky příznivců Hubertova cechu nejen z našeho regionu. Vítězné trofeje z posledních čtyř ročníků poputují letos v květnu na mezinárodní přehlídku, které se koná v rámci výstavy Natura Viva v Lysé nad Labem.

Zámek ve Ptení chce kupec v dlouhém plášti
24.3.2009 (články)

Zchátralému zámku ve Ptení se snad blýská na lepší časy. Prostějovské radnici, která je jeho vlastníkem, se ohlásil nový zájemce. Ten předchozí od koupi couvl těsně před podpisem smlouvy. Po deseti letech snahy o nalezení nového majitele se tak možná podaří zámek zachránit.

Mladá scéna sklidila ovace
24.3.2009 (kultura)

Soutěžní přehlídka studentských divadel Mladá scéna 2009, která se konala v pátek a sobotu v Prostějově, již má svého vítěze. Do národního kola v Ústí nad Orlicí pojede Olomoucký kraj reprezentovat soubor Tragaču, tragaču při ZUŠ Prostějov, jehož představení „Ženské...“ sklidilo největší úspěch.

Pomož jiným a pomůžeš i sobě
24.3.2009 (články)

Tato slova zazněla v pondělí 16. března 2009 na Střední odborné škole podnikání a obchodu v Prostějově z úst výkonného ředitele jedné z nejznámějších humanitárních organizací, pana Jana Bárty.

Alfred Jánský přežil Osvětim
24.3.2009 (rozhovory)

Už přes půl století žije v Prostějově člověk, jehož osudy během druhé světové války byly velmi pohnuté, a to nejen díky pobytu ve čtyřech koncentračních táborech. Alfred Jánský, původem z Olomouce, brzy oslaví své 95. narozeniny. Je posledním žijícím Čechem, který přežil Osvětim. Na zážitky, které hluboce poznamenaly jeho život, si však stále velmi dobře vzpomíná.

Ceny bytových domů jsou vysoké, nájemníci žádají slevu
24.3.2009 (články)

Zřejmě poprvé se zastupitelé města setkají tváří v tvář s lidmi, kteří jim v komunálních volbách dali hlas. Voliči se na ně chtějí obrátit jako nájemníci domů, které teď město prodává. Stanovené ceny jsou pro ně neúnosné a nesrovnatelné s předchozí vlnou prodeje bytových domů.

Do tuningu šli už i příznivci „Puntíků“
24.3.2009 (články)

Pro značku Fiat bije moje srdce už spoustu let. Kdysi jsem začínala se šestistovkou, pokračovala s nezničitelnými sto sedmadvacítkami a dnes mi před domem podupávají koně v podobě ropáckého Tipa. Do tuningu jsem šla jen případě toho posledního, i když to pořád jaksi není ono.

Zákon je špatný, majitelé vraku ušetří
24.3.2009 (články)

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích obsahuje podle odborníků chybu, kvůli které lidé nemusejí platit tisíce korun za ekologickou likvidaci autovraku. Majiteli k tomu stačí uvést, že si staré auto ponechal k dalšímu využití, které zákon nijak neošetřil.

Nejsem revolucionář, říká Aleš Procházka
24.3.2009 (rozhovory)

Známý prostějovský divadelník se za pár dní stane ředitelem knihovny.

Křesťanská mateřská škola
23.3.2009 (články)

Cyrilometodějské gymnázium v Prostějově oznamuje, že od 1. září 2009 zahajuje provoz Křesťanská mateřská škola v prostorách bývalé MŠ na Sídlišti Svobody č. p. 3552/53 v Prostějově.

Střípky z Prostějovska - 23.3.2009
23.3.2009 (zprávy)

Sice jsem původně uvedl, že se přes moje zdravotní problémy ve Střípcích z Prostějovska žádné změny neprojeví, nicméně okolnosti mě přinutily své další záměry trošku přehodnotit. Od dnešního dne tedy budou Střípky vycházet jako občasník.

Střípky z Prostějovska - čtvrtek 19.3.2009
19.3.2009 (zprávy)

Tohle vážně nemá cenu. Nikdo se se mnou nebaví, z čehož usuzuji, že je moje práce zbytečná. Dobrá tedy. Beru si dovolenou, při níž se pokusím trošku si odpočinout a rozvážit, co budu dělat dál. Kdy vyjdou příští Střípky, je ve hvězdách. Obviňovat za to ale můžete jen sami sebe.

Na Wool party padl rekord
19.3.2009 (články)

Stejně postižené. Tak si bez ostychu říkají pletařky z celé republiky, které se v sobotu sjely do Prostějova na třetí ročník Wool party. Pletou totiž stále, kdekoliv a krásně.

Vedení kraje vyjelo do prostějovského terénu
19.3.2009 (články)

V rychlém sledu navštívili hejtman a zástupci Olomouckého kraje deset míst prostějovského regionu. Během dvou dní výjezdního zasedání zavítali do ziskové i neziskové sféry, průmyslu, zdravotnictví, školství a kultury.

Za Tibet zavlály dvě vlajky
19.3.2009 (články)

V Konici a v Kostelci na Hané letos poprvé zavlály na radnicích tibetské vlajky. V úterý 10. března se tak tato města připojila k celosvětové akci Vlajka pro Tibet. Jejím cílem je manifestovat proti čínské okupaci Tibetu a potlačování lidských práv v této zemi ze strany Číny.

Střípky z Prostějovska - středa 18.3.2009
18.3.2009 (zprávy)

Poselství vyjádřené v nadpisu jsem si dnes odnesl ze seriálu Dotek anděla. Je to sice seriál romantický, ale přináší nám občas zajímavé myšlenky.

Zrušení školy bereme jako podraz
18.3.2009 (články)

Smrští otázek, nespokojenosti a rozhořčení zasypali rodiče minulý týden zástupce radnice a ředitele základních škol, kam přestoupí jejich děti z Rejskovy školy. Na schůzku neoficiálně avizovanou v říjnu loňského roku došlo až minulý týden ve čtvrtek. Neobešla se bez emocí a výčitek.

Neslyšící mají vlastní linku
18.3.2009 (články)

Projekt „Tísňová linka pro neslyšící" je v provozu od roku 2006. Na číslo 603 111 158 mohou neslyšící občané z celé republiky posílat SMS zprávy v případě nouze. Tyto zprávy přijímá pouze operační středisko Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

Miloše Kvapila do knihovny přivedlo Srdce
18.3.2009 (rozhovory)

Po dvanácti letech ve funkci ředitele teď odchází do důchodu.

Kraj ocení kulturní přínosy
18.3.2009 (kultura)

Dnes večer zazní sálem Moravského divadla Olomouc hlas zlatého slavíka. Karel Gott zazpívá deseti oceněným, kteří zvítězili v anketě Cena Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury v roce 2008. Dvě trofeje poputují i do Prostějova.

Stát očekává, že nahradíme dovozové produkty, říká Ivo Martínek
18.3.2009 (rozhovory)

Ivo Martínek podniká už bezmála dvacet let. Z elektrikáře se postupem času stal jeden z nejvýznamnějších českých výrobců plastů. Výrobní program firmy ELMO-PLAST dnes podporuje i česká vláda.

Střípky z Prostějovska - úterý 17.3.2009
17.3.2009 (zprávy)

Jak jste si možná všimli, v minulých číslech Střípků chyběl úvodník. Vysvětlení je jednoduché - můj zdravotní stav se zhoršil, takže nejsem schopen pracovat na Projektech pro Prostějov jako dřív. No a jelikož jsem redaktorem jediným, musí se to nějak negativně projevit.

Střípky z Prostějovska - pondělí 16.3.2009
16.3.2009 (zprávy)

Stále nemám sílu psát úvodníky.

Střípky z Prostějovska - sobota 14.3.2009
14.3.2009 (zprávy)

Jsem na dně, nikdo mi nepomůže, no co už?

Střípky z Prostějovska - pátek 13.3.2009
13.3.2009 (zprávy)

Než bych tu plácal nějaké nesmysly, raději se budu věnovat kulturnímu přehledu.

Střípky z Prostějovska - čtvrtek 12.3.2009
12.3.2009 (zprávy)

Vážení přátelé, musím vám s politováním oznámit, že nemám sílu se dál dívat na to, jakým způsobem toto město spravuje naše životní prostředí. Pokud mi někdo rychle nepomůže, obávám se, že Projekty pro Prostějov skončí.

Prostějovská nemocnice: Redukce péče? Naopak, čeká ji rozvoj
12.3.2009 (rozhovory)

Rozhovor s Tomášem Uvízlem, ředitelem Středomoravské nemocniční a. s.

Mainská mývalí kočka je jedinečná osobnost
12.3.2009 (články)

Chovatelskou stanici mainských mývalech koček Pretty Coon manželů Markových jsem navštívila po více než dvouleté pauze. Ani tentokrát mě setkání s nádhernými představiteli kočičího rodu a jejich chovateli nezklamalo.

Josef Dolívka: Měl jsem v životě velké štěstí
12.3.2009 (rozhovory)

Kurátor a sběratel výtvarného umění oslavil pětasedmdesátiny prací.

Střípky z Prostějovska - středa 11.3.2009
11.3.2009 (zprávy)

Postupně procházím všechny naše projekty pro Prostějov a kontroluji jejich funkčnost. Včera jsem upravil vzhled hlavní stránky a opravil chybnou funkčnost projektu ankety.

Chic obléká nevěsty už dvacet let
11.3.2009 (reportáže)

Lidí, kteří alespoň jednou v životě nestáli v obřadní síni či před oltářem a neslibovali věčnou lásku, je docela málo. Když zavzpomínáte na blízkou či poněkud vzdálenější dobu, kdy jste svatbu připravovali vy, určitě vám bude hlavou vířit jediné – starosti. Starosti se svatebním menu, oznámením, příbuznými, kteří se nemohou potkat, limuzínou, květinami, cukrovím, no a v neposlední řadě také s róbou.

Lampy na hřbitově dosloužily
11.3.2009 (články)

Nová lipová alej na městském hřbitově změní svůj vzhled od základů. Obnova se totiž netýká jen vysazení nových stromů. Projekt počítá s jiným prostorovým řešením aleje a novým osvětlením.

Drogy očima Ivana Doudy
11.3.2009 (články)

O tom, jak drogy dovedou škodit i pomáhat, přednášel ve středu 4. března v kině Metro prostějovským středoškolákům odborník na slovo vzatý - Ivan Douda, který do Prostějova přijel na pozvání brněnské agentury Jiřího Lazara.

Muž zemřel bez dědiců, nájemné za jeho byt teď díky státu platíme všichni
11.3.2009 (články)

Desítky tisíc na nájemném platí daňový poplatníci každý rok za prázdný byt v Prostějově. Jeho majitel zemřel bez dědiců a byt tak připadl státu. Ten se jej prostřednictvím svých úředníků „snaží“ už tři roky prodat.

Apollo 13 slaví a pomáhá dětskému domovu
11.3.2009 (články)

Po čtyři březnové večery se v prostějovském rockovém klubu Apollo13 konají akce, jejichž výtěžek půjde na konto dětského domova v Plumlově. kde domově žije celkem 30 dětí od tří do šestadvaceti let.

Střípky z Prostějovska - úterý 10.3.2009
10.3.2009 (zprávy)

Jak jsem zde již dřív informoval, Projekty pro Prostějov se přihlásily k iniciativě občanského sdružení Podněty.cz, které udržuje Národní databázi občanských podnětů. Pro zjednodušení servisu občanům i úřadům v našem regionu vznikl včera nový projekt pro Prostějov Podněty občanů, který najdete v hlavní nabídce našeho webu.

Střípky z Prostějovska - pondělí 9.3.2009
9.3.2009 (zprávy)

Bohužel jsem v nedávné době zjistil, že v Prostějově pokračuje devastace stromů. Přestože možná jsou nějaké závažné důvody, občané se o tom nedozví, takže potom snaha Okrašlovacího spolku vyznívá poněkud paradoxně, když zdravé vzrostlé stromy padají.

Střípky z Prostějovska - sobota 7.3.2009
7.3.2009 (zprávy)

Před několika lety vznikla nová křižovatka na Studentské ulici v Prostějově, když byl vybudován příjezd ke dvěma nově postaveným městským domům. Bohužel si nikdo neuvědomil, že vznik křižovatky fakticky změní dopravní značení v tomto úseku ulice.

Střípky z Prostějovska - pátek 6.3.2009
6.3.2009 (zprávy)

Jelikož jsem si pořídil digitální fotoaparát, budu od dnešního dne občas ve Střípcích uvádět snímky věcí, které mě v Prostějově a okolí zaujaly. Začneme zde již probíraným a bohatě diskutovaným problémem třídění odpadu.

Střípky z Prostějovska - čtvrtek 5.3.2009
5.3.2009 (zprávy)

Z technických důvodů dnes úvodník nebude.

Prázdnou budovu školy snad obsadí senioři
5.3.2009 (články)

Budova druhého stupně základní školy v Drahanech, kde výuka skončila v červnu loňského roku, zeje prázdnotou. Do doby, než začne sloužit novým účelům, uplyne zřejmě ještě několik let, i když obec již podniká v tomto směru určité kroky.

Střípky z Prostějovska - středa 4.3.2009
4.3.2009 (zprávy)

Jak titulek říká, pokusím se krátce zamyslet nad tím, jak je důležitá reklama a propagace naší práce. Pochopitelně se zmíním především o viditelnosti našeho portálu.

V politice mě nepřekvapilo nic, říká náměstek hejtmana Alois Mačák
4.3.2009 (rozhovory)

V regionální politice se pohybuje už řadu let, a to v barvách sociální demokracie. Teď se dostal na svůj zatím nejvýznamnější post. Aloise Mačáka, prostějovského zastupitele a donedávna ještě i místostarostu, vynesly krajské volby až na místo náměstka hejtmana Olomouckého kraje. Je zodpovědný za oblast dopravy.

PĎĎ se chystá na nedělní premiéru
4.3.2009 (kultura)

Ptenské dětské divadlo známé pod zkratkou PĎĎ se chystá zřejmě na poslední sérii představení dětského divadelního souboru. Nedělní premiéra pohádkové taškařice Fantóm cirkusu z pera ředitele ptenské základní školy a principála divadla bude v pořadí už šestnáctým autorským představením. Opravdu skončí pohádky, které zpestřily repertoár žákovského divadelního souboru?

Nejnebezpečnější silnice mění tvář
4.3.2009 (články)

Jedna z nejnebezpečnějších komunikací v našem regionu konečně doznává změn. Pily pracovníků Správy a údržby silnic a komunikací se zakously do prastarých třešní, lemujících silnici mezi Žešovem a Výšovicemi. Zdá se, že dlouholetý boj dopravních policistů o vykácení nebezpečných stromů bude konečně vítězný.

Luděk Mařák vnímá kouzlo přírody
4.3.2009 (kultura)

První letošní autorskou výstavou, kterou kurátor Jiří Andrýsek připravil pro Galerii Metro, je prezentace snímků krajiny fotografa Luďka Mařáka. Ve foyer prostějovského kina bude zahájena dnes, ve středu 4. března, v 17 hodin.

V Prostějově bude fotovoltaická elektrárna, v jeho bezprostředním okolí další dvě
4.3.2009 (články)

Téměř hodinu projednávali prostějovští zastupitelé směnu pozemku v průmyslové zóně. Žádost firmy Dulwich Trade, která od města koupila před dvěma lety tři hektary v sektoru G, totiž vyvolala vášnivou diskusi. Proč Dulwich Trade odstoupila od svého původního záměru? Proč nyní chce jiný pozemek pro výstavbu fotovoltaické elektrárny?

Senioři v zimě nespí
4.3.2009 (články)

Domov pro seniory v Soběsukách pod vedením nové ředitelky Věry Palacké pokračuje jednak v tradičních akcích, ale zařazuje i některé novinky. Významný podíl přitom mají dobrovolníci z ADRY.

Afghánci mají úplně jiný systém hodnot, tvrdí vojenský kaplan
4.3.2009 (články)

Martin Vařeka je už sedm let vojenským kaplanem. V současné době působí na vojenské akademii ve Vyškově, a zúčastňuje se vojenských akcí v zahraničí. V roce 2004 byl na misi v Iráku, před časem se vrátil z  Afghánistánu. O zážitcích z cest přijel o víkendu na pozvání faráře Zdeňka Fučíka vyprávět do Protivanova.

Střípky z Prostějovska - úterý 3.3.2009
3.3.2009 (zprávy)

O mém návrhu zavést instituci občanské iniciativy nazvanou Patroni pořádku v sobotních Střípcích se rozhořela poměrně solidní diskuse. Jsem všem diskutujícím vděčný za jejich příspěvky a pokusím se diskusi nějak shrnout.

Střípky z Prostějovska - pondělí 2.3.2009
2.3.2009 (zprávy)

Podařilo se mi navázat spolupráci s občanským sdružením Podněty.cz, které provozuje Národní databázi občanských podnětů. Občanům našeho regionu tak můžu otevřít další způsob předávání podnětů na příslušná místa státní a obecní správy.

   Zpět na rozcestník archivu

Projekty pro Prostějov - portál občanů Prostějovska
Projekt: Střípky z regionu - Nezávislý regionální internetový magazín
(c) 2007 - 2012 Projekty pro Prostějov
Odpovědný redaktor projektu: Pavel D. F. Hrubý