Pro Prostějov, o.s.Doporučujeme:

Habro

Účetnictví Jiří Skřivánek

Národní databáze občanských podnětů

Zpravodajství Iprostějov.cz

Botanico café

Loana Prostějov

Připraveno pomocí:

PSPad
    Střípky z regionu    Aktuálně    Zprávy  (původní)    Archiv    kanál RSS    Nové okno   

Archiv únor 2009

   Zpět na aktuální vydání
   Zpět na rozcestník archivu

Střípky z Prostějovska - sobota 28.2.2009
28.2.2009 (zprávy)

Dnes se na Prostějovském blogu opět objevil fotopostřeh nabízející pohled na nepořádek kolem kontejnerů na tříděný odpad. Těžko říct, zda na tom mají vinu občané nebo technické služby, mám ale určitý nápad, jak by se tento nešvar mohl řešit.

Střípky z Prostějovska - pátek 27.2.2009
27.2.2009 (zprávy)

Dnes jsme našel ve schránce další číslo Radničních listů. Je fakt, že poslední dobou jde o poměrně kvalitní tiskovinu informující občany ve městě. Přesto jsem byl vyloženě vyděšen, když jsem si přečetl úvodník pana tajemníka Baláše.

Střípky z Prostějovska - čtvrtek 26.2.2009
26.2.2009 (zprávy)

Z technických důvodů dnes úvodník nebude.

Bago souseda Mlčocha nenašlo konkurenta
26.2.2009 (články)

Historicky první soutěž o nejlepší domácí kořalku uspořádalo Společenství přátel kvalitní pálenky ve Výšovicích. Sousedskému holedbání, kdo vypálil nejlepší šnaps, učinila přítrž degustační komise.

Karel Čapek ústy Petra Kostky
26.2.2009 (kultura)

Charakteristický hlas herce Petra Kostky zněl v pondělí 16. února sálem divadelní kavárny kulturního klubu Duha, když předčítal prostějovským studentům fejetony a úvahy z díla spisovatele Karla Čapka.

Prostějovská doprava potřebuje razantní změny
26.2.2009 (rozhovory)

Zdeněk Peichl patří k lidem, kteří mají dopravní situaci v prostějovském regionu důkladně nastudovanou. Předsedovi dopravní komise města Prostějov jsme položili několik zásadních otázek právě z této oblasti.

Dětský domov volil svou Miss
26.2.2009 (články)

V dětském domově v areálu staré nemocnice se o víkendu konala historicky první volba Miss DD. Na pět dívek čekalo pět disciplín všeobecně známých ze soutěží krásy, které organizátoři prokládali hudební produkcí, vtipným moderováním i krátkou travesti show. Nechyběla volná disciplína ani promenáda ve společenských šatech.

„Válčíme“ s Evropou o tvarůžky a špekáčky
26.2.2009 (články)

O tom, jaký název v budoucnu ponesou třeba Olomoucké tvarůžky a další krajové speciality, se nerozhoduje pouze na „poli“ České republiky, ale také v Bruselu. O problematice přidělování chráněného označení původu a zeměpisného označení přednášel zájemcům v pátek 20. února v sále kulturního klubu Duha poslanec Evropského parlamentu Jan Březina.

Dálnice pod ostrou palbou
26.2.2009 (černá kronika)

Sedmnáct ran v jediné dopravní značce! Přesně tolik děr zeje v modré tabuli, označující začátek vyškovského okresu. Neznámý střelci si z ní udělali terč a pranic nedbali na fakt, že střílejí proti dálnici. Nic netušící řidiči, projíždějící po sotva dvě stě metrů vzdálené komunikaci, unikli zubaté jen o fous!

Cigánski diabli zahrají s filharmoniky
26.2.2009 (kultura)

Výsledek propojení živelnosti osmičlenného slovenského světově uznávaného orchestru Cigánski diabli s muzikálností Moravské filharmonie Olomouc budou moci posoudit návštěvníci koncertu Cikánské inspirace, který je na programu Městského divadla v Prostějově v pátek 6. března v 19 hodin. Společný koncert, který se koná za finanční podpory Olomouckého kraje, uzavře abonentní koncertní cyklus této sezóny.

Střípky z Prostějovska - středa 25.2.2009
25.2.2009 (zprávy)

Dnes jsem vytvořil a na hlavní stránku Projektů pro Prostějov přidal náš první vlastní gadget "Prostějovsko aktuálně", který obsahuje stručný rozcestník aktuálních zpráv z našeho webu za poslední týden.

Střípky z Prostějovska - úterý 24.2.2009
24.2.2009 (zprávy)

Včera jsem uvedl do provozu novou verzi hlavní stránky Projektů pro Prostějov. Je orientována takovým způsobem, aby umožnila rychlé získávání informací z mnoha různých okruhů lidské činnosti.

Střípky z Prostějovska - pondělí 23.2.2009
23.2.2009 (zprávy)

Dnešní fotopostřeh na spolupracujícím Prostějovském blogu opět otevírá problém přeplněných kontejnerů. Je mi už trapné o tom psát, ale nemůžu si pomoct.

Střípky z Prostějovska - neděle 22.2.2009
22.2.2009 (zprávy)

Včera jsem poněkud pozměnil styl navigace na webu Projektů pro Prostějov. Je to první krok k vybudování plnohodnotného regionálního portálu.

Střípky z Prostějovska - pátek 20.2.2009
20.2.2009 (zprávy)

Včera a dnes jsem v rámci pravidelné aktualizace naší nabídky aktuálních kulturních akcí vytvořil speciální stránku s několika odkazy na kulturní nabídku v sousedních větších městech.

Střípky z Prostějovska - čtvrtek 19.2.2009
19.2.2009 (zprávy)

Z technických důvodů dnes úvodník nebude.

Střípky z Prostějovska - středa 18.2.2009
18.2.2009 (zprávy)

Sportovní oddíl Budokan Prostějov se věnuje sportovnímu judu, sebeobraně jiu-jitsu, ale také filipínským bojovým uměním a MMA.

Za přestupek hrozí na slovenských silnicích desetitisícové pokuty
18.2.2009 (články)

Téměř tři roky po České republice nastaly krušné časy i pro slovenské řidiče. Pozor byste si měli dávat i vy, pokud vyrazíte na slovenské silnice. Předpisy pro provoz silničních vozidel se od 1. února značně změnily, za přestupek můžete dostat až třicetitisícovou pokutu.

Řidička podcenila sníh
18.2.2009 (černá kronika)

Pondělní ráno se stalo osudným třem ženám, které cestovaly osobním vozem do práce. Sedmatřicetiletá řidička podcenila mezi obcí Čechy pod Kosířem a Pěnčín zasněženou vozovku a dostala smyk.

Nekuřáckých restaurací ve městě přibývá
18.2.2009 (články)

Průkopníkem byl před čtyřmi lety Národní dům.

Žadatelé už mají evropské peníze
18.2.2009 (články)

Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík podepsal třicet devět smluv se žadateli z Olomouckého a Zlínského kraje. Z Regionálního operačního programu Střední Morava budou čerpat přes půl miliardy korun. Mezi úspěšnými žadateli o podporu jsou města a obce, podnikatelé i neziskové organizace.

Pytláky dostihla spravedlnost
18.2.2009 (černá kronika)

Hned dva dobrodruzi se vydali minulé úterý na pytláckou stezku. Mužů, kterým se podařilo odlovit dva kusy černé, si ale všiml domorodec, který povolal policejní hlídku.

Sametový hlas umlkl navždy
18.2.2009 (kultura)

Nádherná, nádherná, nádherná, nádherná lásko postůj chvilku dýl... Těmito slovy začíná písnička, kterou znají hlavně dámy starší generace. Nazpíval ji Pavel Novák, zpěvák, jehož osud je s Prostějovskem spojen dlouhá léta. Majitel sametového hlasu, vynikající muzikant a bezvadný člověk, zemřel minulý týden necelý měsíc před šedesátými pátými narozeninami.

Ad: Příští sezóna plumlovského zámku
18.2.2009 (články)

Chtít předejít fámám a zaručeným informacím, tak jak o tom mluví místostarosta Plumlova Martin Hyndrich, svědčí o jediném, že za „výměnou“ správce majetku nejspíš budou nějaké problémy se správcem odcházejícím. Nehledě na to, že Robert Doleček byl radou města počátkem tohoto roku odvolán z funkce jednatele ATC Žralok.

Dražby
18.2.2009 (oficiální sdělení)

Okresní soud v Prostějově nařizuje na den 25. února v exekuční věci Finančního úřadu v Prostějově...

Dostane Újezd konečně bezpečnější podobu?
18.2.2009 (články)

Usnesením číslo 80073 schválila Rada města Prostějova devátého prosince loňského roku zadání studie týkající se přechodu a chodníků na Újezdě. Zdá se, že bezpečnost chodců začne konečně někdo řešit.

Konflikt mezi příbuznými skončil bitkou
18.2.2009 (černá kronika)

Napadení mezi příbuznými nahlásila strážníkům vyděšená žena. Ti po příchodu do bytu zjistili hned dvě zraněné osoby. Zatímco čtyřiatřicetiletá dáma si hýčkala odřenou tvář, její dvacetiletý společník ukazoval probodnutou nohu.

Basiková zítra nebude!
18.2.2009 (kultura)

Koncert se ruší kvůli malému zájmu.

Střípky z Prostějovska - úterý 17.2.2009
17.2.2009 (zprávy)

Pro mnohé z vás je návštěva hypermarketu TESCO všední záležitostí. Pokud se ale po většinu týdne pohybujete jen v centru města, může být výprava do Držovic vítaným zpestřením programu.

Střípky z Prostějovska - pondělí 16.2.2009
16.2.2009 (zprávy)

Dnes budeme pokračovat v profilech spolupracujících občanských sdružení. Podíváme se na spolek příznivců motocyklů BMW Boxer Morava.

Střípky z Prostějovska - neděle 15.2.2009
15.2.2009 (zprávy)

Omlouvám se, ale dnes opět úvodník nebude.

Střípky z Prostějovska - pátek 13.2.2009
13.2.2009 (zprávy)

ODS přispěním pana Zahradila zahájila negativní kampaň proti ČSSD. Jsou toho plná média. Mezitím u nás v Prostějově i v Olomouckém kraji tyto strany svorně spolupracují jako někdejší Národní fronta. Dělají si z nás legraci?

Střípky z Prostějovska - čtvrtek 12.2.2009
12.2.2009 (zprávy)

Místo úvodníku si dnes přečtěte komentář k článku z radničního webu, který informuje o dalším vyznamenání pro vedení našeho města.

Střípky z Prostějovska - středa 11.2.2009
11.2.2009 (zprávy)

Bohužel ani dnes nevím, co bych měl napsat do úvodníku. Poradíte mi?

Modrý ples
11.2.2009 (kultura)

Sobotní ples v Národním domě byl opět ve znamení modré. Právě proto byl jedním z hlavních hostů Miroslav Duda, generální ředitel Povodí Moravy. V tanečním reji mu zdatně sekundovali nejen ministr vnitra Ivan Langer, ale i prostějovští radní. "Na výjimečné atmosféře měl velkou zásluhu vynikající výkon Báry Basikové," pochvaloval si hostitel poslanec Radim Fiala.

Před sto lety se narodil „Stréc“ Míťa Zikmund
11.2.2009 (sport)

Vzpomínka na legendárního sportovce a trenéra.

Záchytka se prodraží
11.2.2009 (černá kronika)

Záchytka se „klientům“ docela prodraží. Za pobyt zaplatí dva a půl tisíce, na dalších patnáct set přijde převoz a navíc musí uhradit i mzdu strážníkům, kteří v těchto případech působí jako doprovod. Podle ředitele Městské policie Jana Nagyho strážníci zajišťují převoz opilců do záchytky od začátku letošního roku.

Město rozhodlo, připomínky lidí nic neovlivní
11.2.2009 (články)

Odborníci v dopravě doporučili, město rozhodlo, připomínky lidí nic neovlivní. To je stručná charakteristika projednávání plánovaných úprav ulic Brněnská, Tetín, Tylova, Libušinka.

Senioři odhalili tajemství čaker
11.2.2009 (články)

Spokojené stáří, pevné zdraví, odpovědný přístup. To nejsou jen fráze. Přes dvě desítky seniorů, kteří docházejí do kurzu pořádaném Střední zdravotnickou školou, chtějí stále zůstat aktivní a co nejdéle fit.

Sudoku umí člověka chytnout
11.2.2009 (články)

Mistři světa a České republiky bojovali o víkendu o body do seriálu soutěží Grand prix v řešení sudoku, logických úloh, křížovek a kreslených hádanek. Do restaurace U tří bříz, která je už několik let zázemím luštitelů, se sjelo na šest desítek soutěžících z celé republiky.

Výročí klubu esperanta
11.2.2009 (články)

V sobotu 7. února 2009, oslavil prostějovský Esperanto klubo stoleté výročí svého založení. Klub, který byl založen 7. února 1909 v budově základní školy v Palackého ulici, oslavil své výročí celodenním setkáním. Jeho součástí bylo mimo jiné slavnostní odhalení pamětní desky na základní škole, po němž následovala prohlídka města. Odpoledne byla na programu vernisáž výstavy o esperantu, která pak bude po celý únor k vidění ve foyer kina METRO. Oslavy večer uzavřel kulturní program s tancem a bohatou tombolou.

Proč…? Ptali se dětští zastupitelé těch městských
11.2.2009 (články)

Nejčastějším slovem, užívaným na Dětském slyšení v sále kulturního klubu Duha, bylo „proč“. Členové prostějovského dětského zastupitelstva jej vyslovovali v každé otázce, které pokládali starostovi, místostarostům a městským strážníkům z oddělení prevence.

Střípky z Prostějovska - úterý 10.2.2009
10.2.2009 (zprávy)

Dnes nemám sílu psát úvodník. Koneckonců vy mi taky nepíšete, když vás o to poprosím. Tak jsme si kvit.

Střípky z Prostějovska - pondělí 9.2.2009
9.2.2009 (zprávy)

První v abecedním pořadí s námi spolupracujících občanských sdružení je Asociace Radost.

Střípky z Prostějovska - neděle 8.2.2009
8.2.2009 (zprávy)

Dnes jsem uvedl do běžného provozu domovskou stránku uživatele sítě PVfree.net. Členové tohoto sdružení tak mají k dispozici snadný nástroj pro sledování aktuálních informací ve sdružení a regionu.

Střípky z Prostějovska - pátek 6.2.2009
6.2.2009 (zprávy)

Z osobních důvodů dnes úvodník nenapíši. Mějte se pěkně a važte si každého nového dne. Protože nikdy nevíte, který bude poslední...

Střípky z Prostějovska - čtvrtek 5.2.2009
5.2.2009 (zprávy)

Dnes se mi podařilo navázat spolupráci s dalším občanem Prostějovska. Pan inženýr Pavel Burša se na svém webu věnuje publicistickým pohledům na život našeho města a regionu.

Střípky z Prostějovska - středa 4.2.2009
4.2.2009 (zprávy)

Jsem na rozpacích, čemu se věnovat v dnešním úvodníku. Mám se vézt na vlně mediálního třeštění kolem zdravotnických poplatků? Nebo raději kritizovat naše krajánky, že omezují železniční dopravu?

Rošáda na radnici aneb jak se chovat k nájemníkům
4.2.2009 (články)

Hana Nováková bydlí v nájemním domě v domě v Sádkách číslo 14 a 16 už jednadvacet let. V minulých dnech se ze sdělovacích prostředků dozvěděla, že dům i s okolními pozemky hodlá město prodat. „Považuji za vrchol bezohlednosti, že nám o tom nikdo z radnice nedal vědět,“ říká naštvaně mladá žena. Spolu s Marií Schwarzerovou, ředitelkou Charity, která v domě rovněž řadu let sídlí, vznesla dotazy na představitele města.

Radnice nabírá úředníky
4.2.2009 (články)

Město přijme dva úředníky, platit je ale nebude.

Na silnicích číhá na policisty nebezpečí
4.2.2009 (černá kronika)

Policisté v loňském roce čelili podle statistiky policejního prezidia 519 útokům. Ve 130 případech to bylo při silničních kontrolách. Většina útoků se obešla bez vážných zdravotních následků. Stejně tomu bylo i na Prostějovsku, kde se obětmi stali v devadesáti procentech strážníci městské policie.

Přijdu včas, říkají děti
4.2.2009 (články)

Víte, o čem je projekt Přijdu včas? Pokud vás napadly hodiny, protože právě ony měří čas, ubíráte se správným směrem. V případě zmíněného projektu, jde o to, aby děti v místech, kde si hrají, mohli kdykoliv zjistit, kolik je hodin.

Pidilidi zahřívá pletařka z Otaslavic
4.2.2009 (články)

Dlouhá léta řešili pracovníci porodnice Fakultní nemocnice otázku, jak zahřát „miniděti“. Jenže - nejmenší děti mají obvod hlavy pouhých 23 centimetrů, měří neuvěřitelných 35 centimetrů a v obchodě na ně nic nepořídíte.

Regulační poplatky: rovné podmínky pro všechny?
4.2.2009 (články)

Zrušení regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních zřizovaných Olomouckým krajem formou daru vítají lidé, kteří je využívají. Ti, kdo navštěvují svého praktického lékaře, musí platit dál. To se týká i „nekrajských“ lékáren. Proti nerovným podmínkám se postavili lékárníci z Prostějovského regionu a místo „darovacích poplatků“ přišli s vlastním řešením. Konkrétní postup vysvětlil předseda Lékárenské komory na Prostějovsku Jaroslav Servus.

Jedině vybagrování přehrady zajistí čistou vodu
4.2.2009 (články)

Zdá se, že plumlovská přehrada díky radikálnímu zásahu v podobě celkového odbahnění dna získá dlouhodobě čistou vodu. Investor celé akce Povodí Moravy usiluje o to, aby se akce dokončila do roku 2012, jinak hrozí, že v pozdějším termínu nebude možné zajistit finanční prostředky. Pokud vše půjde podle současných plánů, první koupání ve skutečně čisté vodě můžeme očekávat v létě 2011.

Kůň je příjemným zpestřením zemědělské dřiny
4.2.2009 (reportáže)

Stavení rodiny Frodlových je typickou vesnickou usedlostí. Při vstupu do rozlehlého dvora vás přivítá rozesmátý hlídač v podobě německého ovčáka, pro kterého je zdejší bydlo vstupenkou do ráje. Pod nohama se vám pletou kočky, v chlévě pochrochtávají spokojená prasátka a teple funí červenobílé kravky.

Dospělé „děti“ z dětského domova nechtějí odcházet daleko
4.2.2009 (rozhovory)

Prostějovská radnice: Na ulici je nenecháme.

Střípky z Prostějovska - úterý 3.2.2009
3.2.2009 (zprávy)

Jako poctivý občan se ocitám v poměrně nepříjemné pozici. Chtěl bych třídit odpad, ale kontejnery na papír i plasty u našeho domu jsou stále přeplněné. Odpadky se mi doma hromadí jak nějakému šílenci. Co mám dělat?

Střípky z Prostějovska - pondělí 2.2.2009
2.2.2009 (zprávy)

Vzhledem k pokročilému času, v němž jistě již mnoho čtenářů čeká na své Střípky, nebudu dále zdržovat s nějakými úvodníky.

Střípky z Prostějovska - neděle 1.2.2009
1.2.2009 (zprávy)

Jelikož je neděle a já se snažím odpočívat, úvodník dnes nebude.

   Zpět na rozcestník archivu

Projekty pro Prostějov - portál občanů Prostějovska
Projekt: Střípky z regionu - Nezávislý regionální internetový magazín
(c) 2007 - 2012 Projekty pro Prostějov
Odpovědný redaktor projektu: Pavel D. F. Hrubý